2012 Canadian Grand Prix Προκριματικά

Ο Sebastian Vettel θα ξεκινήσει το καναδικό Grand Prix από τη θέση του πόλου. Ο τελικός γύρος του Παγκόσμιου Πρωταθλητή ήταν τρία δέκατα του δεύτερου πιο γρήγορου από τον Lewis Hamilton, ο οποίος αρχίζει δεύτερος.

Η FIA είχε απαιτήσει την Red Bull να εξαλείψει τις τρύπες από το πάτωμα των αυτοκινήτων και του φορτηγού την περασμένη εβδομάδα, ωστόσο αυτό δεν εμπόδισε την κυριαρχία του Vettel στη σύνοδο. Ο πρώτος γύρος του Q3 ήταν γρήγορος για το pole ρύθμιση, καθώς ήταν ο μόνος οδηγός που σκόραρε χρόνο κάτω από 1 λεπτό 14 δευτερόλεπτα.

Ο Fernando Alonso καθώς και ο Mark Webber μοιράζονται τη δεύτερη σειρά του δικτύου. Ο Nico Rosberg θα ξεκινήσει το πέμπτο – ένα ισχυρό αποτέλεσμα που σκέφτεται ότι είχε εξαιρετικά τρέξιμο σε τελική μέθοδο λόγω ενός προβλήματος σύνδεσης καυσίμου.

Ξεκινά μπροστά από τον Felipe Massa καθώς και τον Romain Grosjean για το Lotus. Ο Paul Di Resta, καθώς και μόνο ο γύρος του Q3, ήταν αρκετός για το όγδοο. Ο Michael Schumacher καθώς και ο Jenson Button συνολικά το Top 10.
Διαφήμιση – το άρθρο συνεχίζεται παρακάτω

Ο πάστορας Maldonado έκοψε τον τοίχο των πρωταθλητών στον τελικό γύρο του Q2. Έτρεξε, καταστρέφοντας την αναστολή στο πίσω μέρος του Ουίλιαμς του, η οποία έπρεπε στη συνέχεια να ωθηθεί πίσω στο γκαράζ. Μια φόρτιση πλέγματος πέντε θέσεων για μια επακόλουθη τροποποίηση του κιβωτίου ταχυτήτων σημαίνει ότι ξεκινάει το 22ο στο δίκτυο.